Kryptowaluty - wszyscy o nich mówią, ale niewielu wie, czym dokładnie są. Ich początek to idea zrodzona w środowisku pasjonatów technologii oraz pragnieniem stworzenia alternatywnego systemu finansowego; i choć wielu kryptowaluty utożsamia z Bitcoinem, ich historia sięga jeszcze dalej.
Geneza: czy cyfrowe pieniądze są możliwe?
Pomysł cyfrowych pieniędzy zrodził się na długo przed narodzinami pierwszej kryptowaluty. Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku pojawiły się koncepcje systemów umożliwiających dokonywanie anonimowych transakcji online. Tutaj pojawia się nazwisko Davida Chauma i jego DigiCash, który jako jeden z pierwszych oferował anonimowe płatności cyfrowe. Niestety, z powodu braku odpowiedniej infrastruktury i zainteresowania rynkowego, system nigdy nie zdobył szerokiej popularności. Kolejne nazwisko na krypto-firmamencie to Adam Back wraz z opracowanym w 1997 roku projektem Hashcash, który wprowadzał koncepcję proof-of-work / dowodu pracy, będącą później kluczowym elementem funkcjonowania Bitcoina.
Bitcoin: rewolucja w finansach
W 2008 roku światło dzienne ujrzała przełomowa publikacja "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System", stworzona przed pozostająca nadal anonimową osobę lub grupę osób, ukrywających się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Dokument ten uznać można za wręcz rewolucyjny, gdyż wprowadzał wizję systemu płatności opartego na technologii blockchain, czyli rozproszonej księdze rachunkowej mającej zapewnić bezpieczeństwo i transparentność transakcji.
Rok później uruchomiono pierwszy blockchain i wydobyto pierwszy blok Bitcoina, znany odtąd jako "blok genezy". W tym samym roku przeprowadzono pierwszą transakcję Bitcoinem między Satoshim Nakamoto a programistą Halem Finneyem. Pomimo iż Bitcoin szybko zdobył uznanie wśród technologicznych entuzjastów, to jeszcze przez wiele lat pozostawał w niszy i to pomimo faktu, iż już w 2010 roku, 2 lata po dokumencie Satoshi Nakamoto, miało miejsce pierwsze symboliczne praktyczne użycie Bitcoina: programista Laszlo Hanyecz kupił dwie pizze za 10 000 Bitcoinów. Wartość Bitcoina zaczęła stopniowo rosnąć, a kryptowaluta zdobywała coraz większą popularność nie tylko wśród entuzjastów technologii, ale także inwestorów.
Jednak Bitcoin zaczął być wykorzystywany także w mniej legalnych obszarach, np. na darknetowej platformie Silk Road, gdzie za kryptowaluty można było zakupić nielegalne towary. I tak, w krótkim czasie pokonując drogę od pizzy do Darknetu, kryptowaluty szybko skojarzone zostały z nielegalnymi działaniami, co przez wiele lat kładło się cieniem na na całym środowisku kryptowalut.
H2: Kryptowaluty: rozwój rynku
Wielu programistów, zainspirowanych niespodziewanym a szybkim sukcesem Bitcoina, zaangażowało się w powstanie alternatywnych kryptowalut, znanych jako altcoiny. Za pierwszą z nich należy uznać Litecoin (2011 rok), oferujący szybsze transakcje i zmodyfikowany algorytm wydobywania. Kolejne lata to z kolei Ripple (2012) czy Dogecoin (2013). Ten ostatni powstał jako żart, ale szybko zdobył popularność. Jednak za przełomowy moment uznać należy stworzenie przez Vitalika Buterina Ethereum (2015 rok). Wprowadzona przez system innowacyjna formuła inteligentnych kontraktów otworzyła drzwi do powstania zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i zrewolucjonizowała branżę blockchain. Same inteligentne kontrakty to programowalne umowy, które automatycznie wykonują się po spełnieniu określonych warunków.
Kryptowaluty i ich pojawienie się w głównym nurcie
Końcówka drugiej dekady XXI wieku przyniosła wzrost cen Bitcoina i innych kryptowalut, co przyciągnęło do nowo powstałego rynku inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych i automatycznie przełożyło się na zdobycie przez kryptowaluty uznania na szerszą skalę. Dodatkowo na ich rosnącą popularność wpłynęło zaakceptowanie kryptowalut jako formy płatności przez wiele firm, m.in. Teslę czy PayPal. Dotąd bitcoin kurs pozostaje dla wielu inwestorów jednym z najważniejszych wskaźników odzwierciedlającym aktualne trendy i zainteresowanie na rynku.
Czas wyzwań, czas regulacji
Rosnąca popularność kryptowalut nie zmniejsza liczby wyzwań, z którymi spotykają się potencjalni inwestorzy. Darknet był zaledwie początkiem - w celu ograniczenia ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu rządy na całym świecie starają się w ten czy inny sposób regulować rynek kryptowalut. Wyzwaniem nadal pozostają także problemy techniczne, takie jak chociażby skalowalność czy energochłonność procesu wydobywania.
Niemniej jednak wszechstronność innowacji blockchain, i to pomimo coraz nowych obostrzeń i nieustających problemów technologicznych, pokazuje rosnące zainteresowanie technologią także w innych sektorach (np. logistyka czy opieka zdrowotna).
H2: Czy kryptowaluty mają przyszłość?
Kryptowaluty już dawno przestały być jedynie niszowym narzędziem dla technologicznych freaków - zamiast tego są już istotnym elementem globalnej gospodarki cyfrowej. Jednak ich przyszłość zależy od wielu czynników: postępu technologicznego, regulacji prawnych oraz adopcji i akceptacji przez użytkowników. Dalszy rozwój rynku kryptowalut związany będzie najprawdopodobniej z coraz większą integracją środowiska z tradycyjnymi systemami finansowymi: niektóre banki centralne rozważają wprowadzenie własnych walut cyfrowych (CBDC), które miałyby działać równolegle z kryptowalutami. Jeżeli to nastąpi, oznaczać będzie jeszcze większą akceptację użycia kryptowalut w codziennym życiu. Niezależnie od tego, co przyniesie przyszłość, minione lata są dowodem, iż innowacje technologiczne mogą naprawdę zmienić świat. Kryptowaluty zmieniły sposób, w jaki myślimy o pieniądzu i technologii - to już nie technnologiczną ciekawostka znana jedynie entuzjastom, ale globalne narzędzie symbolizujące erę kolejnych rewolucyjnych zmian.
Artykuł sponsorowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!
Zaloguj się