Co to jest Comarch ERP Optima?

Comarch ERP Optima to najbardziej popularny system informatyczny na polskim rynku wspierający działanie 75000 firm. Program ten składa się z wielu modułów zintegrowanych ze sobą w oparciu o jedną bazę danych. Oprogramowanie Comarch ERP Optima od wielu lat pomaga przedsiębiorcom w całym kraju usprawniać procesy biznesowe.

co to jest comarch erp optima Materiał partnera

Czym dokładnie jest ten system i jak może pomóc w codziennej pracy?

To jeden z najbardziej wszechstronnych i nowoczesnych systemów ERP dostępnych na polskim rynku. Rozwijany od ponad 20 lat potrafi sprostać potrzebom nawet najbardziej wymagających przedsiębiorstw. W tym artykule przybliżymy wam jego możliwości funkcjonalne, zalety oraz koszty związane z zakupem i wdrożeniem. Zapraszamy do lektury.

Co to jest Comarch ERP Optima?

Comarch ERP Optima to zaawansowane oprogramowanie klasy ERP (Enterprise Resource Planning) zaprojektowane do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. System ten integruje różnorodne procesy biznesowe w jednym, środowisku, co umożliwia skuteczne zarządzanie sprzedażą, finansami, magazynem, kadrami oraz wieloma innymi obszarami działalności firmy.

Program Comarch ERP Optima został opracowany przez firmę Comarch S.A., jednego z wiodących producentów oprogramowania biznesowego w Polsce. Pierwsze wersje systemu pojawiły się na rynku w latach 90. XX wieku, a od tego czasu program przeszedł liczne aktualizacje i rozwinięcia, dostosowując się do zmieniających się potrzeb użytkowników oraz rosnących wymagań rynkowych. System jest nieustannie rozwijany i ulepszany przez zespół wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny informatyki, ekonomii oraz zarządzania.

Popularność i zastosowanie w Polsce

Comarch ERP Optima zdobył ogromną popularność wśród małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Polsce, stając się jednym z najczęściej wybieranych systemów ERP na rynku. Jego uniwersalność oraz elastyczność sprawiają, że jest używany przez firmy z różnych sektorów gospodarki, w tym handlu, usług, produkcji, a także przez biura rachunkowe i kancelarie podatkowe.

Główne czynniki, które wpłynęły na popularność Comarch ERP Optima:

 • Intuicyjny interfejs użytkownika, który minimalizuje czas potrzebny na naukę obsługi systemu.
 • Modułowa budowa, umożliwiająca dopasowanie funkcjonalności do specyficznych potrzeb przedsiębiorstwa.
 • Skalowalność, pozwalająca na rozbudowę systemu w miarę rozwoju firmy.
 • Regularne aktualizacje, zapewniające zgodność z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz wprowadzanie nowych funkcji.
 • Wsparcie techniczne i szkoleniowe, oferowane przez producenta oraz sieć autoryzowanych partnerów.

Firma Comarch jako producent systemu

Comarch S.A. to polska firma informatyczna, założona w 1993 roku przez profesora Janusza Filipiaka. Z siedzibą główną w Krakowie, Comarch stał się jednym z największych dostawców oprogramowania biznesowego w Europie. Firma specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanych systemów informatycznych, obejmujących szeroki zakres rozwiązań, w tym ERP, CRM, Business Intelligence, IoT oraz chmurowych usług IT.

Comarch S.A. zatrudnia tysiące specjalistów na całym świecie i posiada liczne oddziały oraz centra danych w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Firma kładzie duży nacisk na innowacyjność oraz jakość swoich produktów, co potwierdzają liczne nagrody i certyfikaty. Dzięki silnemu zaangażowaniu w badania i rozwój, Comarch S.A. jest w stanie dostarczać swoim klientom najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne, które spełniają najwyższe standardy rynkowe.

Comarch ERP Optima jest jednym z najważniejszych systemów informatycznych tej firmy, który od lat cieszy się uznaniem wśród użytkowników dzięki swojej niezawodności, funkcjonalności oraz elastyczności. System ten jest doskonałym przykładem połączenia zaawansowanej technologii z praktycznymi rozwiązaniami biznesowymi, które wspierają rozwój i sukces przedsiębiorstw na konkurencyjnym rynku.

czym jest program optima Materiał partnera

Funkcjonalności Comarch ERP Optima

Comarch ERP Optima to zaawansowany system ERP, który integruje najważniejsze obszary działalności przedsiębiorstwa w jednym spójnym środowisku. Dzięki modułowej budowie, użytkownicy mogą dostosować funkcjonalności systemu do specyficznych potrzeb swojej firmy. Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis głównych modułów systemu.

Sprzedaż

Moduł sprzedaży w Comarch ERP Optima pozwala na kompleksowe zarządzanie procesem sprzedażowym. Umożliwia wystawianie faktur VAT, paragonów, faktur zaliczkowych, pro forma oraz korekt. System wspiera również obsługę dokumentów magazynowych, takich jak wydania zewnętrzne (WZ) i przyjęcia zewnętrzne (PZ), co ułatwia kontrolę przepływu towarów. Dodatkowo, moduł sprzedaży oferuje integrację z kasami fiskalnymi i drukarkami fiskalnymi, co jest ważne dla przedsiębiorstw detalicznych.

Najważniejsze funkcje modułu Handel w Comarch ERP Optima

 • Wystawianie i zarządzanie różnymi typami dokumentów sprzedażowych
 • Automatyzacja procesów fakturowania cyklicznego
 • Obsługa rabatów, promocji i programów lojalnościowych
 • Zarządzanie zamówieniami klientów i realizacją zamówień
 • Integracja z e-commerce, w tym z platformą Comarch e-Sklep

Finanse i księgowość w Comarch ERP Optima

Moduł finansowo-księgowy w Comarch ERP Optima zapewnia pełną obsługę procesów finansowych i księgowych, zgodnie z polskimi przepisami prawa. System umożliwia prowadzenie pełnej oraz uproszczonej księgowości (Księga Przychodów i Rozchodów, Ewidencja Ryczałtowa). Moduł ten integruje się z innymi częściami systemu, zapewniając spójność danych finansowych.

Podstawowe funkcje modułu finansowo-księgowego:

 1. Automatyczne księgowanie dokumentów
 2. Obsługa e-Deklaracji i integracja z systemem Płatnik
 3. Generowanie raportów finansowych i bilansów
 4. Ewidencja VAT i przygotowywanie deklaracji VAT
 5. Zarządzanie środkami trwałymi i amortyzacją

Prowadzenie magazynu w Comarch ERP Optima

Moduł Handel w Comarch ERP Optima umożliwia kompleksowe zarządzanie gospodarką magazynową. System wspiera kontrolę stanów magazynowych, przeprowadzanie inwentaryzacji oraz generowanie dokumentów magazynowych. Dzięki integracji z modułami sprzedaży i zakupów, możliwe jest efektywne zarządzanie zapasami oraz minimalizacja kosztów magazynowania.

Funkcje modułu magazynowego:

 • Zarządzanie stanami magazynowymi i lokalizacjami towarów
 • Przeprowadzanie inwentaryzacji i spisów z natury
 • Generowanie dokumentów magazynowych (WZ, PZ, MM, RW, PW)
 • Kontrola i optymalizacja zapasów
 • Integracja z systemami WMS i firmami kurierskimi

Kadry i płace

Moduł kadrowo-płacowy w Comarch ERP Optima wspiera kompleksowe zarządzanie zasobami ludzkimi oraz naliczanie wynagrodzeń. System jest zintegrowany z programem Płatnik, co umożliwia sprawne prowadzenie rozliczeń z ZUS oraz wysyłkę deklaracji podatkowych do urzędów skarbowych. Moduł ten automatyzuje wiele procesów kadrowo-płacowych, co minimalizuje ryzyko błędów.

Podstawowe funkcje modułu kadrowo-płacowego w Comarch ERP Optima:

 1. Ewidencja pracowników i zarządzanie umowami
 2. Naliczanie wynagrodzeń, premii i dodatków
 3. Obsługa urlopów, zwolnień lekarskich i nieobecności
 4. Generowanie i wysyłka deklaracji ZUS, PIT, PFRON
 5. Prowadzenie e-teczek pracowniczych i dokumentacji kadrowej

CRM (Customer Relationship Management)

Moduł CRM w Comarch ERP Optima umożliwia skuteczne zarządzanie relacjami z klientami. System wspiera procesy sprzedażowe, marketingowe oraz obsługę posprzedażową, co pozwala na budowanie trwałych relacji z klientami oraz zwiększenie efektywności działań sprzedażowych.

Funkcje modułu CRM:

 1. Zarządzanie bazą klientów i historią kontaktów
 2. Planowanie i monitorowanie działań handlowych
 3. Automatyzacja kampanii marketingowych
 4. Obsługa zgłoszeń serwisowych i reklamacji
 5. Analiza danych klientów i generowanie raportów

Analizy Business Intelligence

Moduł analiz Business Intelligence (BI) w Comarch ERP Optima oferuje zaawansowane narzędzia analityczne, które umożliwiają przekształcanie danych biznesowych w wartościowe informacje. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą podejmować świadome decyzje oparte na rzetelnych analizach.

Funkcje modułu BI:

 • Tworzenie zaawansowanych raportów i dashboardów
 • Analiza danych finansowych, sprzedażowych, magazynowych
 • Monitorowanie kluczowych wskaźników wydajności (KPI)
 • Prognozowanie i analiza trendów
 • Integracja z innymi systemami analitycznymi

comarcherpoptimahandelanalizybi Materiał partnera

Jak działa Comarch ERP Optima?

Comarch ERP Optima wspiera szeroki zakres procesów biznesowych, umożliwiając efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem. Oprogramowanie to integruje różnorodne moduły, które odpowiadają za najważniejsze obszary działalności firmy. Dzięki temu możliwe jest kompleksowe zarządzanie sprzedażą, finansami, magazynem, kadrami oraz relacjami z klientami.

Główne procesy wspierane przez Comarch ERP Optima obejmują:

 1. Sprzedaż i zakupy. Zarządzanie zamówieniami, ofertami, fakturowaniem oraz kontrolą należności i zobowiązań.
 2. Finanse i księgowość. Prowadzenie pełnej księgowości, ewidencja VAT, generowanie raportów finansowych i bilansów.
 3. Magazynowanie. Kontrola stanów magazynowych, zarządzanie lokalizacjami towarów, inwentaryzacja.
 4. Kadry i płace. Ewidencja pracowników, naliczanie wynagrodzeń, zarządzanie urlopami i nieobecnościami.
 5. Zarządzanie relacjami z klientami (CRM). Obsługa kontaktów z klientami, planowanie działań handlowych, automatyzacja kampanii marketingowych.
 6. Analizy Business Intelligence. Zaawansowane analizy danych, tworzenie raportów i dashboardów, monitorowanie istotnych wskaźników wydajności (KPI).

Chcesz sprawdzić jak działa ten system w praktyce? Możesz już teraz pobrać wersję demonstracyjną, stacjonarną Comarch ERP Optima lub uruchomić demo online na stronie optima-demo.com.pl

Integracja modułów i automatyzacja zadań

Jednym z najważniejszych atutów Comarch ERP Optima jest możliwość pełna integracja wszystkich modułów systemu. Dzięki temu wszystkie dane są przechowywane w jednej, centralnej bazie danych, co zapewnia ich spójność i aktualność. Integracja ta pozwala na automatyzację wielu procesów biznesowych, co znacznie zwiększa efektywność operacyjną firmy.

Korzyści z integracji modułów i automatyzacji zadań:

 • Spójność danych. Centralizacja danych eliminuje ryzyko duplikacji i błędów wynikających z ręcznego wprowadzania informacji.
 • Automatyzacja procesów. System automatyzuje wiele rutynowych zadań, takich jak księgowanie dokumentów, generowanie raportów czy naliczanie wynagrodzeń.
 • Lepsza komunikacja wewnętrzna. Zintegrowane moduły umożliwiają szybki przepływ informacji między działami firmy, co usprawnia współpracę.
 • Oszczędność czasu i zasobów. Automatyzacja zadań pozwala pracownikom skupić się na bardziej strategicznych działaniach, co zwiększa produktywność.
 • Precyzyjne raportowanie. integracja danych z różnych obszarów działalności umożliwia tworzenie kompleksowych raportów i analiz, które wspierają podejmowanie świadomych decyzji biznesowych.

Przykłady zastosowania systemu w praktyce

Comarch ERP Optima znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach, wspierając przedsiębiorstwa w codziennych operacjach biznesowych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów praktycznego wykorzystania tego systemu:

Przykład 1: Firma handlowa

Firma handlowa wykorzystuje moduł sprzedaży do zarządzania zamówieniami klientów i kontrolowania stanów magazynowych. Moduł finansowo-księgowy umożliwia automatyczne księgowanie faktur i generowanie raportów finansowych. Dzięki integracji z CRM, firma może skutecznie zarządzać relacjami z klientami, planować kampanie marketingowe i analizować wyniki sprzedaży.

Przykład 2: Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe korzysta z modułu kadrowo-płacowego do obsługi płac i zarządzania dokumentacją pracowniczą. Moduł księgowy umożliwia prowadzenie pełnej księgowości dla klientów biura, w tym ewidencję VAT i przygotowywanie deklaracji podatkowych. Automatyzacja procesów księgowych pozwala na oszczędność czasu i minimalizację błędów

Przykład 3: Firma usługowa

Firma usługowa korzysta z modułu CRM do zarządzania kontaktami z klientami i planowania działań handlowych. Moduł kadrowo-płacowy wspiera zarządzanie zespołem pracowników, a moduł finansowy umożliwia wystawianie faktur i monitorowanie płatności. Dzięki integracji wszystkich modułów, firma może efektywnie zarządzać swoimi zasobami i usługami, zapewniając wysoką jakość obsługi klienta.

Comarch ERP Optima to wszechstronne narzędzie, które dzięki swojej elastyczności i zaawansowanym funkcjonalnościom, może wspierać różnorodne procesy biznesowe w różnych branżach. Automatyzacja zadań i integracja modułów zapewniają spójność danych, oszczędność czasu oraz zwiększenie efektywności operacyjnej przedsiębiorstwa.

comarcherpoptima Materiał partnera

Korzyści z użytkowania Comarch ERP Optima

Comarch ERP Optima znacząco podnosi efektywność operacyjną przedsiębiorstw poprzez automatyzację i optymalizację kluczowych procesów biznesowych. System ten integruje wszystkie obszary działalności firmy, co pozwala na płynny przepływ informacji i szybkie podejmowanie decyzji.

Główne korzyści z zwiększenia efektywności operacyjnej:

 • Automatyzacja zadań. Comarch ERP Optima automatyzuje rutynowe zadania, takie jak księgowanie dokumentów, generowanie raportów, naliczanie wynagrodzeń, co redukuje czas potrzebny na ich realizację oraz minimalizuje ryzyko błędów.
 • Skrócenie czasu reakcji. Dzięki zintegrowanemu systemowi, wszelkie zmiany i aktualizacje danych są natychmiast widoczne dla wszystkich użytkowników, co umożliwia szybszą reakcję na zmieniające się warunki rynkowe.
 • Usprawnienie komunikacji. Moduły systemu zapewniają lepszą komunikację między działami, co eliminuje problemy związane z przepływem informacji i zwiększa koordynację działań.
 • Wzrost produktywności. Automatyzacja i usprawnienie procesów operacyjnych pozwala pracownikom skoncentrować się na bardziej strategicznych i wartościowych zadaniach, co prowadzi do wzrostu produktywności.

Lepsza kontrola kosztów i optymalizacja procesów

Comarch ERP Optima oferuje zaawansowane narzędzia do monitorowania i kontrolowania kosztów, co jest istotne dla rentowności przedsiębiorstwa. System umożliwia dokładne śledzenie wydatków oraz identyfikację obszarów, gdzie możliwe są oszczędności.

Główne korzyści związane z kontrolą kosztów i optymalizacją procesów:

 • Dokładne śledzenie kosztów. System umożliwia szczegółowe monitorowanie kosztów w różnych obszarach działalności, takich jak produkcja, magazynowanie, sprzedaż i administracja. To pozwala na lepsze zrozumienie struktury kosztów i identyfikację obszarów wymagających optymalizacji.
 • Budżetowanie i prognozowanie. Comarch ERP Optima wspiera procesy budżetowania i prognozowania, umożliwiając tworzenie dokładnych planów finansowych oraz ich monitorowanie w czasie rzeczywistym.
 • Analiza rentowności. System oferuje narzędzia do analizy rentowności produktów, usług oraz klientów, co pozwala na podejmowanie świadomych decyzji biznesowych i eliminację nierentownych działań.
 • Optymalizacja zapasów. Moduł magazynowy umożliwia precyzyjne zarządzanie zapasami, co minimalizuje koszty magazynowania i ryzyko przeterminowania towarów.
 • Redukcja marnotrawstwa. Automatyzacja procesów produkcyjnych i logistycznych pomaga zredukować marnotrawstwo materiałów i zasobów, co przekłada się na niższe koszty operacyjne.

Skuteczniejsze zarządzanie danymi i raportowanie

Jednym z najważniejszych atutów Comarch ERP Optima jest jego zdolność do skutecznego zarządzania danymi oraz generowania precyzyjnych raportów. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą podejmować decyzje oparte na rzetelnych i aktualnych informacjach.

Główne korzyści związane z zarządzaniem danymi i raportowaniem:

 • Centralizacja danych. Wszystkie dane biznesowe są przechowywane w jednej, centralnej bazie danych, co zapewnia ich spójność i łatwość dostępu.
 • Eliminacja błędów. Dzięki integracji modułów i automatyzacji wprowadzania danych, ryzyko popełnienia błędów jest minimalizowane. To zwiększa dokładność informacji wykorzystywanych do podejmowania decyzji.
 • Zaawansowane raportowanie. Comarch ERP Optima oferuje szeroką gamę narzędzi raportujących, które umożliwiają tworzenie szczegółowych raportów finansowych, operacyjnych oraz analitycznych. Użytkownicy mogą łatwo dostosować raporty do swoich potrzeb, co ułatwia monitorowanie kluczowych wskaźników wydajności (KPI).
 • Analiza danych. Moduł Business Intelligence (BI) pozwala na zaawansowaną analizę danych, identyfikację trendów oraz prognozowanie przyszłych wyników. Dzięki temu firmy mogą podejmować bardziej strategiczne i długoterminowe decyzje.
 • Bezpieczeństwo danych. System zapewnia zaawansowane mechanizmy ochrony danych, w tym zarządzanie uprawnieniami użytkowników, co zwiększa bezpieczeństwo informacji i zgodność z przepisami prawnymi dotyczącymi ochrony danych osobowych.

Comarch ERP Optima to kompleksowe rozwiązanie, które dzięki zaawansowanym funkcjonalnościom i integracji modułów, znacząco podnosi efektywność operacyjną, umożliwia lepszą kontrolę kosztów oraz skuteczniejsze zarządzanie danymi. System ten jest idealnym narzędziem dla przedsiębiorstw, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku, poprawić rentowność oraz podejmować decyzje oparte na rzetelnych i aktualnych informacjach.

Czy Comarch ERP Optima jest trudny w obsłudze?

Comarch ERP Optima został zaprojektowany z myślą o maksymalnej użyteczności i łatwości obsługi. System charakteryzuje się intuicyjnym interfejsem użytkownika, który jest łatwy do nauki i codziennego użytkowania.

Główne cechy interfejsu użytkownika:

 • Przejrzystość i ergonomia. Interfejs jest zaprojektowany w sposób przejrzysty, z logicznie rozmieszczonymi elementami, co ułatwia nawigację nawet osobom bez wcześniejszego doświadczenia z systemami ERP.
 • Personalizacja. Użytkownicy mogą dostosować wygląd i układ interfejsu do swoich preferencji, co zwiększa komfort pracy i efektywność operacyjną.
 • Wyszukiwarki i filtry. Zaawansowane funkcje wyszukiwania i filtrowania pozwalają szybko odnaleźć potrzebne informacje, co przyspiesza wykonywanie codziennych zadań.
 • Konsekwencja. Spójność w układzie i działaniu różnych modułów systemu sprawia, że użytkownicy mogą łatwo przenosić się między nimi bez konieczności ponownego uczenia się interfejsu.

Dostępność szkoleń i materiałów edukacyjnych

Comarch zapewnia szeroki dostęp do szkoleń i materiałów edukacyjnych, które pomagają użytkownikom w pełnym wykorzystaniu możliwości systemu.

Rodzaje szkoleń i materiałów edukacyjnych:

 • Szkolenia stacjonarne i online. Comarch oferuje zarówno tradycyjne szkolenia stacjonarne, jak i szkolenia online, które pozwalają użytkownikom na zdobywanie wiedzy bez konieczności opuszczania biura.
 • Webinary i seminaria. Regularnie organizowane webinary i seminaria internetowe pozwalają użytkownikom na bieżąco aktualizować swoją wiedzę o nowych funkcjonalnościach systemu oraz najlepszych praktykach jego używania.
 • Materiały szkoleniowe. Bogata baza materiałów edukacyjnych, w tym podręczników, instrukcji, filmów instruktażowych oraz artykułów, jest dostępna dla wszystkich użytkowników systemu.
 • Wsparcie techniczne. Comarch zapewnia również wsparcie techniczne, które pomaga użytkownikom w rozwiązywaniu problemów oraz udziela odpowiedzi na pytania dotyczące obsługi systemu.

Skalowalność systemu i dostosowanie do potrzeb użytkownika

Comarch ERP Optima jest systemem wysoce skalowalnym, co oznacza, że może być dostosowany do rosnących potrzeb przedsiębiorstwa.

Główne cechy skalowalności i dostosowania systemu:

 • Modułowa budowa. System składa się z różnych modułów, które mogą być wdrażane stopniowo, w miarę jak firma rośnie i rozwija się. Użytkownicy mogą wybierać i dodawać te moduły, które najlepiej odpowiadają ich specyficznym potrzebom.
 • Elastyczność konfiguracji. Comarch ERP Optima pozwala na elastyczną konfigurację, umożliwiając dostosowanie poszczególnych modułów do indywidualnych wymagań użytkowników. Możliwe jest spersonalizowanie procesów, formularzy, raportów oraz interfejsów.
 • Integracja z innymi systemami. System może być zintegrowany z innymi narzędziami i aplikacjami, które firma już używa, co pozwala na płynne przepływy pracy i zwiększa efektywność operacyjną.
 • Aktualizacje i rozwój. Comarch regularnie aktualizuje system, wprowadzając nowe funkcje i poprawki, co zapewnia jego ciągłe dostosowywanie do zmieniających się potrzeb rynku oraz przepisów prawnych.

Comarch ERP Optima jest systemem łatwym w obsłudze dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika, szerokiej dostępności szkoleń oraz materiałów edukacyjnych, a także wysokiej skalowalności i elastyczności. Dzięki tym cechom, nawet osoby bez wcześniejszego doświadczenia z systemami ERP mogą szybko nauczyć się jego obsługi i efektywnie wykorzystywać jego możliwości w codziennej pracy.

modulksiegahandlowacomarchoptima Materiał partnera

Koszty i dostępność Comarch ERP Optima

Koszty związane z wdrożeniem i użytkowaniem Comarch ERP Optima zależą od kilku ważnych czynników, które mogą znacząco wpłynąć na całkowitą cenę systemu. Do głównych czynników wpływających na koszty należą licencje, liczba modułów oraz koszty wdrożenia i wsparcia technicznego.

Licencje programu Comarch ERP Optima

Comarch ERP Optima oferuje różne modele licencjonowania, które mogą być dostosowane do specyficznych potrzeb przedsiębiorstw. Wybór odpowiedniego modelu licencjonowania jest niezwykle ważny dla optymalizacji kosztów.

Rodzaje licencji

 • Licencje wieczyste. Użytkownik płaci jednorazową opłatę za licencję, która pozwala na korzystanie z systemu bez ograniczeń czasowych. Jest to korzystne rozwiązanie dla firm, które planują długoterminowe użytkowanie systemu.
 • Licencje abonamentowe. Model subskrypcyjny, w którym użytkownik płaci miesięczną lub roczną opłatę za korzystanie z systemu. Ten model licencjonowania oferuje większą elastyczność i jest często wybierany przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz firmy o dynamicznie zmieniających się potrzebach.

Liczba modułów

Koszty systemu Comarch ERP Optima są również zależne od liczby modułów, które firma zdecyduje się wdrożyć. System jest modułowy, co oznacza, że można wybierać i wdrażać tylko te moduły, które są niezbędne dla danego przedsiębiorstwa. Każdy moduł jest wyceniany osobno, a jego koszt zależy od zakresu funkcjonalności i liczby użytkowników, którzy będą z niego korzystać. Poszczególnych modułów systemu Comarch Optima jest łącznie kilkanaście w różnych wariantach. Standardowym oraz Plus czyli  bardziej rozbudowanym. W przypadku wersji online producent oferuje w cenie zawsze wersję Plus modułu.

Koszty wdrożenia i wsparcia technicznego

Wdrożenie Comarch ERP Optima wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obejmują nie tylko zakup licencji, ale także usługi wdrożeniowe, szkolenia dla użytkowników oraz wsparcie techniczne.

Główne elementy kosztów wdrożenia:

 • Analiza przedwdrożeniowa. Identyfikacja potrzeb przedsiębiorstwa, analiza procesów biznesowych oraz opracowanie planu wdrożenia.
 • Konfiguracja systemu. Dostosowanie systemu do specyficznych wymagań firmy, w tym personalizacja modułów i interfejsu użytkownika.
 • Migracja danych. Przeniesienie danych z istniejących systemów do Comarch ERP Optima, co może wymagać dodatkowych prac związanych z konwersją i integracją danych.
 • Szkolenia dla użytkowników. Szkolenia w zakresie obsługi systemu, które pomagają użytkownikom szybko przyswoić nowe narzędzia i procesy.
 • Wsparcie techniczne i konserwacja. Regularne aktualizacje systemu, pomoc techniczna oraz usługi serwisowe, które zapewniają ciągłość działania systemu i jego zgodność z najnowszymi przepisami prawnymi.

Gdzie i jak można zakupić Comarch ERP Optima?

Zakup Comarch ERP Optima jest możliwy bezpośrednio od producenta, firmy Comarch, lub poprzez sieć autoryzowanych partnerów.

Główne kanały zakupu:

 • Bezpośrednio od Comarch - tylko w przypadku wersji online tego oprogramowania można zamówić je bezpośrednio u producenta.
 • Autoryzowani partnerzy. Sieć partnerów Comarch oferuje sprzedaż licencji, wdrożenia, szkolenia oraz wsparcie techniczne. Partnerzy często mają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w określonych branżach, co może być korzystne dla firm poszukujących dostosowanych rozwiązań.

Proces zakupu programu Comarch ERP Optima

 1. Kontakt z przedstawicielem. Nawiązanie kontaktu z przedstawicielem Comarch lub autoryzowanym partnerem, który przeprowadzi wstępną analizę potrzeb.
 2. Konsultacje i prezentacja. Przeprowadzenie konsultacji oraz prezentacja możliwości systemu, w tym demo produktów.
 3. Opracowanie oferty. Przygotowanie oferty cenowej, uwzględniającej licencje, moduły oraz usługi wdrożeniowe.
 4. Podpisanie umowy. Zawarcie umowy zakupu oraz ustalenie harmonogramu wdrożenia.
 5. Wdrożenie i szkolenia. Realizacja usług wdrożeniowych, migracja danych oraz przeprowadzenie szkoleń dla użytkowników.

Możliwość skorzystania z wersji demo

Comarch ERP Optima oferuje możliwość skorzystania z wersji demo, co pozwala na przetestowanie systemu przed podjęciem decyzji o zakupie.

Korzyści z wersji demo oprogramowania Comarch Optima:

 • Praktyczne zapoznanie się z systemem. Użytkownicy mogą zobaczyć, jak system działa w praktyce, poznać jego funkcjonalności oraz interfejs użytkownika.
 • Ocena dopasowania. Możliwość oceny, czy system spełnia specyficzne wymagania i potrzeby przedsiębiorstwa.
 • Minimalizacja ryzyka. Testowanie wersji demo pozwala na podjęcie świadomej decyzji zakupowej, co minimalizuje ryzyko związane z inwestycją w nowy system.

Jak uzyskać dostęp do wersji demo?

 1. Rejestracja na stronie Comarch. Wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie internetowej Comarch, co umożliwia uzyskanie dostępu do wersji demo.
 2. Kontakt z przedstawicielem. Skontaktowanie się z przedstawicielem Comarch lub autoryzowanym partnerem, który może udostępnić wersję demo oraz przeprowadzić prezentację systemu.
 3. Pobranie i instalacja. Pobranie plików instalacyjnych wersji demo i instalacja na firmowym sprzęcie, co pozwala na pełne przetestowanie systemu.

Comarch ERP Optima to elastyczne i wszechstronne rozwiązanie ERP, które może być dostosowane do specyficznych potrzeb przedsiębiorstw. Koszty związane z wdrożeniem i użytkowaniem systemu zależą od wielu czynników, w tym wyboru licencji, liczby modułów oraz usług wdrożeniowych. Dzięki szerokiej dostępności szkoleń, wsparcia technicznego oraz możliwości przetestowania wersji demo, firmy mogą dokładnie ocenić, czy Comarch ERP Optima jest odpowiednim rozwiązaniem dla ich potrzeb.

Aktualizacje i wsparcie techniczne

Częstotliwość i znaczenie aktualizacji

Comarch ERP Optima jest systemem ERP, który wymaga regularnych aktualizacji, aby zapewnić jego optymalne działanie oraz zgodność z najnowszymi przepisami prawnymi i wymaganiami rynku. Aktualizacje są bardzo istotnym elementem utrzymania systemu na najwyższym poziomie funkcjonalności i bezpieczeństwa.

Częstotliwość aktualizacji:

 • Regularne aktualizacje. Comarch regularnie wydaje aktualizacje systemu, które zwykle pojawiają się co kilka miesięcy. Dzięki temu użytkownicy mają dostęp do najnowszych funkcji i poprawek.
 • Aktualizacje krytyczne. W przypadku istotnych zmian prawnych lub wykrycia poważnych błędów, Comarch może wydawać aktualizacje krytyczne, które są wdrażane natychmiast.
 • Aktualizacje funkcjonalne. Oprócz poprawek błędów, Comarch wprowadza również nowe funkcje i usprawnienia, które zwiększają efektywność i funkcjonalność systemu.

Znaczenie aktualizacji:

 • Zgodność z przepisami. Regularne aktualizacje zapewniają, że system jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawnymi, co jest szczególnie ważne w obszarach takich jak księgowość, podatki i zarządzanie kadrami.
 • Bezpieczeństwo danych. Aktualizacje często zawierają poprawki związane z bezpieczeństwem, które chronią system przed nowymi zagrożeniami i podatnościami.
 • Optymalizacja wydajności. Poprawki i nowe funkcje wprowadzane w ramach aktualizacji mogą znacząco zwiększyć wydajność systemu, co przekłada się na lepszą efektywność operacyjną.
 • Nowe funkcje. Comarch stale rozwija swoje oprogramowanie, wprowadzając innowacyjne funkcje, które pomagają użytkownikom lepiej zarządzać procesami biznesowymi.

Rodzaje wsparcia technicznego dostępne dla użytkowników

Wsparcie techniczne jest istotnym elementem sukcesu wdrożenia i eksploatacji systemu Comarch ERP Optima. Comarch oferuje różnorodne formy wsparcia, które są dostosowane do potrzeb użytkowników i pomagają w rozwiązywaniu problemów oraz optymalnym wykorzystaniu systemu.

Rodzaje wsparcia technicznego Comarch ERP Optima

Wsparcie podstawowe:
 • Pomoc telefoniczna. Użytkownicy mogą skontaktować się z zespołem wsparcia technicznego przez telefon, aby uzyskać pomoc w nagłych przypadkach oraz odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania systemu.
 • Wsparcie e-mailowe. Comarch oferuje również wsparcie za pośrednictwem e-maila, co pozwala na zgłaszanie problemów i otrzymywanie odpowiedzi na zapytania w dogodnym dla użytkowników czasie.
 • Portal klienta. Dostęp do dedykowanego portalu, gdzie użytkownicy mogą zgłaszać problemy, śledzić status zgłoszeń oraz uzyskiwać dostęp do bazy wiedzy i dokumentacji.
Wsparcie zaawansowane:
 • Szkolenia i warsztaty. Comarch organizuje regularne szkolenia i warsztaty, które pomagają użytkownikom w pełnym wykorzystaniu możliwości systemu oraz aktualizowanie wiedzy na temat nowych funkcji.
 • Webinary. Cyfrowe seminaria internetowe, które oferują dogłębne omówienia nowych funkcji, najlepszych praktyk oraz aktualizacji systemu.
Wsparcie specjalistyczne:
 • Konsultacje techniczne. Dedykowane sesje konsultacyjne z ekspertami Comarch, które pomagają w dostosowywaniu systemu do specyficznych potrzeb przedsiębiorstwa oraz optymalizacji procesów.
 • Umowy serwisowe (SLA). Możliwość zawarcia umów serwisowych, które gwarantują określony poziom wsparcia technicznego, czas reakcji oraz dostępność ekspertów w krytycznych sytuacjach.
 • Wsparcie developerskie. Dla firm, które wymagają bardziej zaawansowanych dostosowań systemu, autoryzowani partnerzy Comarch S.A. oferują wsparcie developerskie, które obejmuje modyfikacje kodu oraz tworzenie dedykowanych rozwiązań.

Producent i partnerzy oferują wszechstronne wsparcie techniczne, które jest bardzo ważne dla zapewnienia ciągłości działania systemu oraz pełnego wykorzystania jego możliwości. Regularne aktualizacje zapewniają zgodność z przepisami, bezpieczeństwo oraz optymalizację wydajności, podczas gdy różnorodne formy wsparcia technicznego pomagają użytkownikom w efektywnym zarządzaniu systemem i rozwiązywaniu problemów. Dzięki temu firmy mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, mając pewność, że ich system ERP jest w dobrych rękach.

Podsumowanie tego czym jest program Comarch ERP Optima?

Prowadząc firmę, każdy przedsiębiorca szuka najlepszych rozwiązań wspierających pracę. Gdy przedsiębiorstwo się rozwija, zwykłe programy do fakturowania przestają wystarczać. Potrzebne są multifunkcjonalne systemy łączące w sobie różne obszary prowadzenie działalności. Takie systemy określamy mianem ERP. Oprogramowanie dla firm Comarch ERP Optima to najbardziej popularny w Polsce system informatyczny do zarządzania przedsiębiorstwem. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Oprócz bogactwa funkcji to z pewnością łatwość użytkowania, przystępny interfejs oraz elastyczność i budowa modułowa. Możliwość modelu użytkowania pomiędzy wersją stacjonarną a online daje dużą swobodę przedsiębiorcom. Comarch ERP Optima to system stale rozwijany i dostosowywany do zmieniających się przepisów prawa. 

Chcesz dowiedzieć się jak działa w praktyce? Odwiedź już teraz stronę https://optima-demo.com.pl/ 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się