Jakie są korzyści i wyzwania związane z pracą jako freelancer w branży IT?

Freelancer to osoba, która wykonuje rozmaite zlecenia dla różnych firm na własny rachunek. Popularność tej formy zatrudnienia z roku na rok staje się coraz wyższa. Wiele osób dostrzega niewątpliwe korzyści, jakie wynikają z porzucenia standardowej pracy na etacie na rzecz wykonywania usług dla kilku podmiotów. Jakie są zalety tej formy pracy w IT oraz wyzwania, które się z nią wiążą? Szereg cennych porad i wskazówek prezentujemy w niniejszym poradniku.

Kobieta w okularach rozmawia przez telefon pracując na laptopie jako freelancer w branży IT Materiał partnera

Freelancer w branży IT - na czym to polega?

Freelancing to stosunkowo krótko istniejąca forma współpracy pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Dawniej sądzono, że standardem jest tzw. etat, czyli umowa o pracę i wykonywanie obowiązków zawodowych dla jednego pracodawcy w ściśle określonym czasie. Dynamiczny rozwój cyfrowych technologii sprawił, że przyzwyczajenia zarówno pracodawców jak i pracowników znacząco się zmieniły. Zalety freelancingu docenia wiele firm z różnych branż, w tym także te z sektora IT. 

Freelancing najbardziej rozwinięty jest w krajach Zachodu, jednakże także w Polsce można zaobserwować, że coraz więcej firm na niego stawia. Ze statystyk portalu useme.eu wynika, że na polskim rynku ponad 200 tysięcy osób rozlicza się w ramach freelancingu. 

Kim jest freelancer? Jest to osoba wykonująca różnorodne zlecenia dla firm. Samodzielnie decyduje ona o tym, z którymi podmiotami będzie współpracować oraz w jakim zakresie. Współpraca na linii freelancer - przedsiębiorstwo polega na tym, że ten pierwszy otrzymuje do wykonania konkretne zadanie bądź projekt we wskazanym czasie zgodnie z podanymi wytycznymi. 

Gdy realizacja zadania dobiegnie końca, współpraca może być zakończona bądź kontynuowana. Niewątpliwą zaletą freelancingu jest fakt, iż osoby wykonujące w ten sposób swoje zawodowe obowiązki samodzielnie decydują o tym, z którymi firmami będą współpracować. Gwarantuje im to ogromną niezależność, co dla wielu osób jest szczególnie istotne. Na przejście na freelancing decyduje się wielu pracowników z różnych branż, zwłaszcza w IT. O tym, co motywuje specjalistów IT do zmiany pracy, można przeczytać na https://mindboxgroup.com/pl/co-motywuje-specjalistow-it-do-zmiany-pracy/

Popularność freelancingu w IT 

Młoda kobieta freelancer IT ptacuje na laptopie trzymając w ręku kawę Materiał partnera

Branża IT rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Programiści mogą być zatrudniani w ramach różnych form współpracy, a do grona tych najpopularniejszych zalicza się właśnie freelancing. 

Każdy z elementów wytwarzania oprogramowania można powierzyć niezależnemu programiście - mowa tu chociażby o tworzeniu stron internetowych, aplikacji, tworzeniu robotów czy baz danych i wielu innych przedsięwzięciach. Kariera freelancerska w IT jak najbardziej jest możliwa, a ogłoszeń dotyczących pracy w takiej formule w tym sektorze nie brakuje. 

Jakie są korzyści z pracy freelancerskiej w IT? 

Osoby, które pracują na etacie, czyli w ramach umowy o pracę, niejednokrotnie marzą o tym, by móc zacząć pracować jako freelancer. Jednym z najważniejszych atutów freelancingu jest fakt, iż można dzięki niemu samodzielnie zarządzać swoimi zadaniami i czasem. To my decydujemy, które zlecenia wykonamy. Możemy również negocjować z firmami stawki. Dla osób, które wyrobią sobie na rynku dobrą markę, freelancing może stać się pokaźnym źródłem dochodu. 

Możliwość samodzielnego wybierania zadań do wykonania oraz pracowania w dowolnych godzinach to nie jedyna zaleta freelancingu. Freelancerzy mogą również odliczać podatek VAT - jest to szczególnie korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla osób chcących zainwestować w sprzęt niezbędny do rozpoczęcia pracy jako freelancer. Obecnie obowiązujące przepisy podatkowe pozwalają na to, by odliczać od podatku najważniejsze zakupy w sprzęt i oprogramowanie, który jest niezbędny do wykonywania swych zawodowych obowiązków w sposób wydajny. 

Wyzwania, które czekają na freelancerów w IT

Mężczyzna freelancer IT pracuje na laptopie siedząc na sofie Materiał partnera

Praca w charakterze freelancera to nie tylko przywileje, ale również szereg wyzwań. Przede wszystkim, fakt bycia freelancerem wiąże się z koniecznością samodzielnego prowadzenia księgowości. Model pracy B2B stosowany w przypadku freelancerów IT powoduje, że osoby te muszą samodzielnie opłacać składki ubezpieczeniowe oraz należne podatki. W przypadku tych osób, które całe swoje dotychczasowe życie przepracowały na etacie, mogłoby to być bardzo trudne. 

Poważnym wyzwaniem dla początkujących freelancerów IT jest też fakt, iż wyrobienie marki, dzięki której znajdowanie zleceń byłoby proste i szybkie, niejednokrotnie zajmuje sporo czasu. Początki mogą być trudne, dlatego do osiągnięcia sukcesu jako freelancer niezbędna jest wytrwałość i ciężka praca. Więcej porad i wskazówek dla osób chcących spróbować swoich sił jako freelancer w IT, można znaleźć na https://mindboxgroup.com/pl/

Artykuł sponsorowany

Komentarze

  • Logito

    17.10.2023 08:10

    Artykuł przemyślany i rzetelnie omawia wiele aspektów pracy jako freelancer w branży IT. W punkt opisane są zarówno korzyści, w tym swoboda wyboru projektów i możliwość pracy zdalnej, jak i wyzwania, które niosą za sobą niewystarczające umiejętności zarządzania czasem czy trudności w nawiązywaniu długoterminowych relacji z klientami. Zwłaszcza ten ostatni aspekt jest moim zdaniem często pomijany w dyskusjach na ten temat, a jest jednym z kluczowych czynników powodzenia lub niepowodzenia jako freelancer. Ciekawy artykuł, który z pewnością przyciągnie uwagę każdego, kto myśli o rozpoczęciu kariery freelancera w branży IT.

    https://www.logito.pl/

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się