Aleja gwiazd: Steve McCurry i "Afgańska dziewczyna"

Steve McCurry (ur. 1950) jest w ścisłej czołówce najbardziej cenionych fotoreporterów  świata. Autor jednej z najważniejszych okładek w historii magazynu "National Geographic" - fotografia "Afghan Girl" stała się nie tylko kamieniem milowym w historii, ale została wykorzystana m.in przez Amnesty International, jako graficzne opatrzenie broszur, plakatów oraz kalendarzy.
mccurry-srilanka-10001

17_Portraits_Steve_McCurry

Pierwsze kroki jako fotograf

McCurry od początku wiązał swoją przyszłość z kierunkami artystycznymi. Rozważał podjęcie studiów związanych z tworzeniem filmów, jednak ostatecznie uzyskał stopień ze sztuk teatralnych w 1974 roku. Późniejsza praca fotoreportera dla codziennej gazety stanu Pennsylvania otworzyła mu oczy na świat i zawód - po 2 latach pracy dla wydawnictwa zdecydował się wyjechać do Indii jako freelancer.
india-steve-mccurry-32copyCHINA-10018NF2

Fotoreporter konfliktów zbrojnych

Podczas pracy  jako fotoreporter w Afganistanie McCurry pokazał, że jest gotowy działać pod przykrywką, nosić lokalne stroje, a nawet przemycać zaszyte w  ubraniach filmy, wszystko po to, aby móc podzielić się interesującym ujęciem. Pracował w wielu niebezpiecznych miejscach, m.in przy wojnie iracko - irańskiej, wojnie w Zatoce Perskiej oraz Afganistanie. Nietypowe spojrzenie na świat i odwaga zaowocowały wieloma prestiżowymi nagrodami - Word Press Photo, złotym medalem Roberta Capy. Od 1986 roku jest również członkiem Magnum Photos.
steve-mccurry-1

Young Wadabi men, Niger, 1986, NIGER-10013NF10 These young Wadabi men are taking part in the Garawal, an annual marriage ritual performed by the tribe. In this event, dramatic make-up is applied to the faces of the men, who dance and make exaggerated expressions in an attempt to attract new brides. The men dance for hours, and then the women come and choose the most handsome to be their husbands. Phaidon, Iconic Images, final book_iconic, iconic photographs

Afgańska dziewczyna
Portret, który stał się wizytówką fotografa został wykonany w Pakistanie w 1985 roku. Bohaterka zdjęcia była jedną z mieszkanek obozu dla uchodźców. McCurry dostał wtedy rzadką okazje wykonania zdjęć afgańskim kobietą.  Wydawcy "National Geographic" byli zachwyceni fotografią - uznali ją za idealne połączenie "szorstkości z delikatnością". Do 2002 roku nie była znana tożsamość dziewczyny ze zdjęcia.  Fotograf podejmował kilka prób odszukania jej, jednak bezskutecznie. W styczniu 2002 roku wyprawa poszukiwawcza okazała się owocna - zdołano ustalić, że obóz w Nasir Bagh został zamknięty, a jeden z byłych mieszańców pomógł zlokalizować nazwę rodzinnej miejscowości dziewczyny.
unnamed-9b15a9e83bPo dotarciu na miejsce wiele kobiet twierdziło, że to właśnie one widnieją na tym zdjęciu. Po wielu latach poszukiwań imię dziewczynki z portretu zostało poznane - Sharbat Gula w momencie fotografowania miała około 12 lat i doskonale pamiętała moment, w którym do niego pozowała, jednak w 2002 roku zobaczyła je po raz pierwszy.

Zdjęcie zostało wykonane na kolorowym Koddachromie 64 przy użyciu Nikona FM2

oraz obiektywu Nikon 105 mm Ai S F2,5.

Komentarze

  • 04.04.2016 17:14

    Dobre zdjęcie reportażowe niesie więcej treści niż wielostronicowy drukowany opis. Ma również w sobie walory, których nie opiszą żadne słowa ... obraz i jego atmosferę. Prezentowany tutaj Autor to elita fotograficzna świata. Bardzo mi się podobają Jego fotografie. Pokazuje też, że do wykonania dobrych zdjęć nie jest potrzebny sprzęt najwyższej klasy, lecz " fotograficzne oko" autora. A sam uważam, że im więcej obraz fotograficzny niesie treści, tym wyższa jego wartość.
    Taki materiał jak ten z przyjemnością się czyta :)

  • lissa

    04.04.2016 23:37

    Te zdjęcia są niesamowite . Robią wrażenie .

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się