Baterie litowo-jonowe w urządzeniach przenośnych

Jednym z czynników, na którym nam zależy przy zakupie urządzeń mobilnych, jest zapewnienie sobie długotrwałej pracy sprzętu, bez potrzeby ciągłego ładowania. W specyfikacji podane są co prawda informacje odnośnie do zastosowanych baterii, jednak dla laika jest to czarna magia, wymagająca dogłębnej wiedzy. Zatem, jakie baterie wybrać, na czym się skupić? Nad tym zastanowimy się wspólnie w poniższym artykule.

Baterie litowo-jonowe, co to jest?

Niech Was nie zmyli potoczna nazwa, baterie często nazywane są Li-ionami. Brzmi to bardziej swojsko i zdecydowanie łatwiej jest zapamiętać taką nazwę.

Swoją popularność zawdzięczają niewielkim rozmiarom w stosunku do pojemności. Określona jest ona za pomocą współczynnika energii wykazanej w watogodzinach do masy, którą jest kilogram baterii. Tak więc współczynnik określa się wzorem Wh/kg i dla obecnie produkowanych ogniw wynosi on średnio 150 – 250 Wh/kg.

Dla porównania możemy przytoczyć „osiągi” starszych baterii niklowo-wodorkowych, których możliwości ograniczone były do około 100 Wh/kg. Przy tym charakteryzowały się większą wagą i wymiarami oraz mniejszą wydajnością.

Baterie litowo-jonowe są znacznie mniejsze, przez co obniżają powierzchnię, grubość i wagę urządzeń posiadających to rozwiązanie.

W specyfikacjach urządzeń pojemność baterii podawana jest w miliampero-godzinach. Symbol mAh informuje nas o natężeniu dostarczonego w godzinę.

Przeliczenia możliwości baterii na niezbędne dla nas zapotrzebowanie jest stosunkowo proste. Mianowicie, przyjmując, że nasz sprzęt potrzebuje 500 mAh, bateria o pojemności 1000 mAh zapewni mu dwie godziny pracy, bez konieczności ładowania.

Baterie litowo-jonowe, zalety:

  • małe wymiary;
  • niska waga;
  • duża pojemność.

Elektrolit znajdujący się pomiędzy parą elektrod zapewnia stały przepływ elektronów. W zależności od modelu baterii elektrody mogą być wykonane z grafitu, litu lub nanoprzewodów.

Naładowana bateria litowo-jonowa udostępnia przechowywaną energię w czasie eksploatacji urządzenia. Wewnątrz obudowy zachodzi reakcja chemiczna związków litu, co jest przyczyną powstawania zapłonów baterii.

Baterie litowo-jonowe, przyczyny awarii

Najczęstszymi przyczynami awarii baterii jest ich niewłaściwa eksploatacja. Nie należy przeładowywać baterii, ani nie doprowadzać do całkowitego rozładowania. Z tych powodów producenci tworzą aplikacje monitorujące i zarządzających pracą baterii litowo-jonowych.

Akumulatory litowo-polimerowe (Li-Poly), bezpieczeństwo

W celu zapewnienia użytkownikom większego komfortu w zakresie bezpieczeństwa oraz bezawaryjności powstały akumulatory litowo-polimerowe (Li-Poly), w których zastąpiono częściowo ciekły elektrolit stałym lub żelowym elektrolitem polimerowym. Z uwagi na wysoką gęstość energii, znacznie wydłużony został także czas pracy.

Kolejną istotną zaletą takiego rozwiązania jest zmniejszenie do minimum możliwości wycieku elektrolitu na zewnątrz. Jest to o tyle ważne, że miękka obudowa baterii jest wrażliwa na uszkodzenia. Z drugiej strony, właśnie owa miękkość stanowi o atrakcyjności produktu. Akumulator można niemal swobodnie dopasować do sprzętu, wykorzystując każdą wolną przestrzeń. W celu zabezpieczenia baterii zestawy ogniw powinny być wyposażone w Systemy BMS (Battery Management System).

Akumulatory litowo-polimerowe (Li-Poly), oferowane przez Wamtechnik.pl są w każdym przypadku dostosowane do indywidualnych preferencji klienta, co oznacza, iż nie występują one w ofercie stałej ogniw litowo-polimerowych.

Akumulatory litowo-polimerowe (Li-Poly), istotne parametry:

  • Pojemność;
  • Liczba ogniw;
  • Prąd ładowania;
  • Wydajność.

Pojemność była już omawiana wcześniej, dotyczy atrybutu mAh lub w przypadku dużych jednostek Ah. Informuje nas o możliwości poboru energii o odpowiednim natężeniu w trakcie jednej godziny.

Liczba ogniw stanowi jeden z istotniejszych parametrów. Oznaczenia literowe typu S i P sygnalizują metodę połączenia ogniw: S – szeregowo oraz P – równolegle.

Prąd ładowania to maksymalna wartość prądu, jaką należy użyć do ładowania baterii.

Wydajność prądowa jest to maksymalne natężenie prądu, jaki można pobrać z akumulatora.

W odróżnieniu od starych baterii, akumulatory litowo-polimerowe można ładować w każdej chwili, bez szkody dla ich żywotności. Ważne jest, by nie dopuszczać do przegrzania. Innymi słowy, lepiej jest skracać sesję ładowania, poprzez częstsze podłączanie ładowarki, na krótszy czas. Dane techniczne wskazują, że akumulatory litowo-polimerowe są najwydatniejsze w przedziale naładowania wynoszącym 20 – 80%.

Pytania, które nasuwają się po lekturze niniejszego artykułu, można zgłaszać za pośrednictwem formularza kontaktowego. Bezpłatnie doradzimy i udzielimy wskazówek technicznych związanych z poszukiwanymi przez Was produktami.

Zadzwoń lub napisz do nas już dziś. My zajmiemy się resztą.

 

Artykuł sponsorowany