Aleja gwiazd: James Nachtwey. Fotograf wojenny


Wiosnę rozpoczynamy  nowym cyklem artykułów - co tydzień będziemy prezentować sylwetki i twórczość najbardziej utalentowanych i znanych fotografów świata. Na pierwszy ogień idzie niesamowita postać  - James Nachtwey.


nachtwey 1993069GL

James Nachtwey (ur.1948) prawdopodobnie najbardziej znany fotograf wojenny, laureat dwóch nagród World Press Photo. W środowisku przyjęto powiedzenie że "tam gdzie dzieją się największe tragedię nie może zabraknąć Nachtweya". Był świadkiem większości konfliktów zbrojnych, jakie miały miejsce w drugiej połowie XX wieku.

xdrtb_14

A serbian infantry attack near the village of Rahic, outside Brcko, was succesfully repulsed by Bosnian forces. The Serbs who where killed in action were collected from the battlefield and taken behind Bosnian lines. They were dumped in a farmyard, identified, and returned to their comrades the following day.

Droga do fotografii
Momentem, który zainspirował Nachtweya do zaczęcia kariery fotografa było podjęcie studiów na Dartmouth College. Nauka o historii sztuki i naukach politycznych doprowadziła do spotkania z fotografiami, które przedstawiały wojnę w Wietnamie. Świadomość, że kadry dokumentujące były bardzo ważnym elementem w pokazaniu amerykańskiej społeczności okrutnej rzyeczywistości sprawiła że postanowił zostać fotografem. Przeglądając kadry Henri Cartier - Bressona, Dona McCullina, Gene Smitha oraz  Josefa Koudelki szukał inspiracji. Późniejsza ścieżka zawodowa, chociaż nie związana stricte z fotografią, sprawiła że nabył wiele wszechstronnych umiejętności. Pracował jako stażysta w stacji telewizyjnej, redagował wiadomości napływające ze świata, był kierowcą ciężarówki, a nawet marynarzem.

james-nachtwey-13image6

Rozwój kariery
Przełomowym rokiem był 1976 - Nachtwey rozpoczął pracę jako fotograf lokalnej gazety w Nowym Meksyku. 4 lata działalności jako fotoreporter doprowadziło do decyzji, że wraca do rodzinnego Nowego Jorku i zaczyna fotografować jako wolny strzelec. Po niedługim czasie zasilił szeregi Black Star Agency. Momentem który doprowadził do ukierunkowaniu się w fotografii było stworzenie fotorelacji z Irlandii Północnej, gdzie więźniowie IRA zmarli po 66 dniach strajku głodowego.

Ramallah, West Bank, 2000. At the beginning of the second Palestinian uprising, demonstrators hurled Molotovs at Israeli troops.

Podejście do fotografii
Nachtwey był chyba w każdym możliwym miejscu, w którym działo się coś istotnego: Somalia, Bałkany, Czeczenia, Indonezja, Irak, Salwador. Był również naocznym świadkiem zamachu na WTC 11 września 2011 roku - i jednym z dwóch fotografów, którzy wykonywali w tym dniu zdjęcia z samego centrum wydarzeń.  Ciągłe styczność z trudną tematyką i chęć posiadania perfekcyjnego kadru nigdy nie przesłoniła mu niesienia pomocy: kilkakrotnie ryzykował życie aby kogoś uratować. Przykładem może być sytuacja  z Indonezji, gdy podjął się uratowania człowieka, który był w samym środku linczu tłumu.  Wiele wypraw musiał zasponsorować z z własnej kieszeni, wiedział jednak że ostatecznym efektem będzie szerokie publiczne poruszenie i zainteresowanie mediów.

James-Nachtwey-16burqa

Do swoich zdjęć podchodzi w sposób informacyjny, nie lubi gdy ktoś nazywa je sztuką. Reporterski sposób fotografowania: użycie szerokokątnych obiektywów, podchodzenie bardzo blisko do ludzi i zastosowanie czarno - białych filmów sprawia, że odbiorca czuję się w samym centrum wydarzeń.

,,Jestem świadkiem, a zdjęcia, które robię – to moje świadectwo. Wydarzenia, które dokumentuję nie powinny być nigdy zapomniane i nigdy nie powinny się powtórzyć"

Wszystkim zainteresowanym osobą i fotografiami Mistrza polecamy zapoznanie się z filmem "War Photograper" (2001), gdzie James Nachtwy opowiada o swojej pracy, podejściu do fotografowania oraz sprzęcie, którego używa.

Komentarze

  • 23.03.2016 23:24

    Dobry pomysł z przybliżeniem sylwetek wybitnych fotografów oraz ich czołowych osiągnięć.
    Czekam z niecierpliwością na następne artykuły :)

  • dakron1

    24.03.2016 08:05

    świetny pomysł .. niesamowite zdjęcia.. trzeba miec niesamowita odpornośc aby chciec być w takich miejscach.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się