Mamy luty i już w najbliższych dniach poznamy laureatów konkursu World Press Photo. Jest to jeden z najbardziej znanych i cenionych konkursów fotograficznych na świecie. Nagrodzone i wyróżnione prace bardzo często stają się częścią popkultury. Wiele z nich zapada w pamięć wszystkim, którzy je zobaczą – nawet jeśli nie znają się zupełnie na fotografii. Sam konkurs powstał w 1955 roku i do dziś cieszy się stale rosnącą popularnością.
Powstanie World Press Photo
Pierwszy konkurs World Press Photo odbył się w grudniu 1955 roku w Holandii z inicjatywy członków Holenderskiego Związku Fotoreporterów. Wcześniej podobny konkurs był organizowany jedynie dla krajowych fotografów. WPP otworzył się na cały świat. Swoje prace mogli tu pokazać wszyscy chętni niezależnie od narodowości czy kraju zamieszkania. Już w pierwszej edycji w konkursie znalazło się 3 tys. zdjęć oddanych do oceny jury. Tak duże zainteresowanie konkursem spowodowało, że postanowiono po raz kolejny zorganizować go w następnym roku. Od tego czasu WPP jest organizowany corocznie, a jego popularność z każdą edycją wzrasta.
Rozwój konkursu
Wraz z upływem lat konkurs bardzo się zmieniał. W pierwszej edycji udział wzięło 42 fotografów z 11 krajów. W 1980 roku liczba uczestników wzrosła czterokrotnie, a ilość ich narodowości podwoiła się. W latach 90-tych nastąpił prawdziwy rozkwit konkursu. Pod koniec dekady udział w nim brało 3733 fotografów z 116 krajów, którzy przysłali 36 836 fotografii. W ostatniej edycji konkursu z 2015 roku swoje prace przysłało niemal 5 700 fotografów (liczba nadesłanych zdjęć sięgała 98 tys.).
Jury
Warto jednak wspomnieć, że nie tylko ilość uczestników i zdjęć ulegała zmianom. Zmieniało się również jury. W pierwszej edycji zdjęcia oceniało zaledwie 5 jurorów z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Belgii i Holandii. Z czasem ich liczba wzrastała. Pojawili się jurorzy m.in. z krajów Europy Wschodniej oraz Stanów Zjednoczonych. W międzyczasie wydzielono osobne jury oceniające zdjęcia sportowe, które po pewnym czasie zostało znów włączone do ogólnego jury. W swojej historii WPP miało również jury dziecięce, które wybierało swojego faworyta. Nagroda przyznawana przez dzieci z całego świata miała niebagatelne znaczenie dla fotografów.
Kategorie
Z upływem czasu zmieniały się również kategorie zdjęć w jakich oceniane były nadesłane prace. Dodawano kategorię zdjęć kolorowych, potem sportowych, portrety, zdjęcia pojedyncze i reportaże. Dziś nagrody przydzielane są w ośmiu kategoriach. W każdej przyznawane są 3 nagrody, a niekiedy również wyróżnienia.
Co daje nagroda World Press Photo?
World Press Photo to najbardziej prestiżowy konkurs dla fotoreporterów. Dzięki nagrodom lub wyróżnieniom w świecie zaczyna być głośno o ich autorach. Ponadto wiele zdjęć, które zostały nagrodzone przedostają się do świata kultury. Nie są to już zdjęcia z gazety czy internetu, ale zaczynają podróżować po świecie, gdzie organizowane są wystawy nagrodzonych fotografii. Wiele zdjęć zaczyna swoje własne życie i zapada głęboko w pamięć każdemu, kto je obejrzy – nawet jeśli osoba taka nie zna się zupełnie na fotografii.
Poza prestiżem WPP to także cenne nagrody pieniężne i rzeczowe. W 2015 roku zwycięzca otrzymał 10 tys. euro oraz sprzęt fotograficzny firmy Canon.
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!
Zaloguj się