Temat: Fotograficzne możliwości telefonu
Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie. Najczęściej oczywiście jest to aparat umieszczony w smartphonie.
W tym ćwiczeniu fotograficznym zachęcamy do wypróbowania jego możliwości, które ze względu na prześciganie się producentów w nowinkach technologicznych, mogą być często niespotykane w aparatach kompaktowych czy lustrzankach. Mowa tu o ciekawych trybach tematycznych, sztucznej inteligencji czy panoramach.
Zaplanujcie swoją najbliższą sesję lub spacer tylko z aparatem telefonu komórkowego.
Przygotowania:
- warto najpierw przeczytać dokładnie instrukcję swojego telefonu i dowiedzieć się jakie ma funkcje. Często używając tylko podstawowego trybu fotografowania możemy nie być świadomi co kryje się w jego ustawieniach
- sprawdźcie możliwości zmiany formatu i rozdzielczości zdjęcia. Będzie można fotografować od razu w określonych proporcjach co ułatwi odpowiednie kadrowanie. Najczęściej spotykane są proporcje: 4:3, ale również 1:1 oraz 18:9 (pokrywające najczęściej cały ekran)
- do zrobienia autoportretu przyda się odszukanie w ustawieniach samowyzwalacza oraz mały statyw
- ciekawe efekty przy fotografii przyrody czy architektury uzyskamy za pomocą trybu panoramicznego. Podczas jego użycia telefon trzeba powoli przesuwać wzdłuż wyświetlonej na ekranie linii tak, by później wszystkie obrazy dało się połączyć w jedną długą fotografię
- w nowszych aparatach często są dostępne tryby portretowe, które imitują rozmycie tła podobne do tego z lustrzanki
- warto porównać tryb nocny ze standardowym i porównać jakie daje efekty: rozjaśnia za pomocą wyższego ISO czy również zmienia kolory?
Tryb rozmycia tła na przykładzie fotografii przyrodniczej
Nocne zdjęcie zrobione trybem standardowym (auto bez lampy)
Ten sam kadr, ale zrobiony specjalnym trybem nocnym, który łączy kilka zdjęć wykonanych pod rząd w jedno
Tryb panoramiczny
Zdjęcie wykonane w proporcjach 4:3 (publikowane w jednym z poprzednich artykułów)
Ten sam kadr wykonany w proporcjach 18:9 - dzięki temu możemy pokazać na zdjęciu więcej obiektów po prawej i lewej stronie, gdy góra i dół nie mają większego znaczenia (w tym przypadku szerszy pas nieba czy bruku nie wniósł by nic istotnego)
Proporcje 1:1 - dobre do fotografii kulinarnej
Tryb przyrodniczy z rozmytym tłem
Przy dobrym oświetleniu możliwe jest uzyskanie efektu zamrożenia ruchu - w tym przypadku widzimy niektóre krople wody
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!
Zaloguj się