Fotografia nie zna ograniczeń i dzieli się na wiele dziedzin. Każdy w niej znajdzie coś dla siebie. Fotografia portretowa, fotografia przyrody, fotografia architektury, fotografia sportowa, fotografia podwodna, fotografowanie z powietrza, fotografia przedmiotu – fotografować można wszystko i (prawie) wszędzie. Różne dziedziny mają swoje wymagania, mają swoje wady i zalety.
W fotografii portretowej liczą się warunki atmosferyczne i cierpliwość modela. Fotografia przyrody, w przypadku fauny, wymaga cierpliwości i czasami szczęścia, a w przypadku flory ma swoje bogatsze i biedniejsze miesiące w „modele”. Fotografia architektury wymaga przemieszczania się, zmiany zachodzą wolno i po pewnym czasie musimy wyruszać w coraz dalsze wyprawy, by utrwalić coś nowego.
Każda z dziedzin czegoś od nas wymaga, ale też daje coś od siebie – piękne zdjęcia. Nie zawsze chce nam się jednak wyjść z domu na kolejną sesję. Gdy pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia w plener, albo gdy zdrowie na to nie pozwala, ciekawym pomysłem jest urządzenie domowej sesji fotograficznej.
Fotografia przedmiotu jest interesującą alternatywą, która wbrew pozorom nie jest łatwa, a od fotografa wymaga bardzo dobrej znajomości zasad fotografii i obsługi aparatu. Taki rodzaj fotografii dodatkowo poprawia nasz warsztat, ponieważ próbujemy wciąż nowych ustawień w aparacie. Fotografować można wszystko co mamy pod ręką i tylko od nas zależy czy uda się pokazać dany przedmiot w interesujący sposób. W fotografii przedmiotu ograniczyć nas może tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia.
Amatorska zabawa w domową fotografię jest praktycznie bez kosztowa, ponieważ jako rekwizyty wykorzystujemy dowolne posiadane przez nas przedmioty. Zabawki dzieci, warzywa i owoce, przyprawy, książki, płyty, różnego rodzaju urządzenia, narzędzia – to tylko niewielka część z dostępnych rekwizytów. Wystarczy tylko (a w zasadzie aż) dostrzec potencjał danego przedmiotu, a następnie zaaranżować kompozycję w taki sposób, by podkreśliła ona ten potencjał. Jedynym naszym wkładem będzie cierpliwość włożona w kolejne próby uzyskania jak najlepszego i satysfakcjonującego nas efektu. Inną zaletą tego rodzaju fotografii jest nieograniczona możliwość dowolnego aranżowania kompozycji. W dowolny sposób można dobierać tło, zestawiać ze sobą różne przedmioty czy manipulować oświetleniem.
Fotografowane przez nas przedmioty nie staną się w pewnym momencie niecierpliwe i niechętne do współpracy. Po raz kolejny wszystko zależy od nas – sesja skończy się po wyczerpaniu naszej cierpliwości czy wolnego czasu. W każdej chwili można też sesję przerwać i wrócić do niej gdy tylko znajdziemy znów na to czas i ochotę. Fotografia przedmiotu jest ciekawą dziedziną, z którą mamy do czynienia na co dzień, ale często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wszelkie broszury reklamowe, ulotki, gazetki, zdjęcia poglądowe na aukcjach internetowych powstają nie tylko w studiach wyposażonych w profesjonalny sprzęt. Bardzo duża część zdjęć powstaje w zaciszu domowym, a autorom najlepszych i najciekawszych zdjęć może przynieść wymierne korzyści. Dobre ujęcia przykują uwagę potencjalnego kupca i zachęcą go do kupna danego produktu. O tym, że fotografia przedmiotu/produktu nie jest tak łatwą dziedziną fotografii niech świadczy ilość publikacji na jej temat.
Prawie każdy podręcznik do fotografii posiada rozdział dotyczący fotografowania przedmiotów, istnieją specjalne kursy dla osób chcących szybko rozwinąć się w fotografowaniu przedmiotów. Jeżeli jednak chcemy po prostu dobrej zabawy z aparatem nie wychodząc z domu, jeżeli nie mamy celów zarobkowych związanych ze sprzedażą danego przedmiotu, to na początek warto spróbować swoich sił jako amator. To, jak dzięki kolejnym próbom pozna się możliwości aparatu i kolejne ustawienia, zaprocentuje w przyszłości i przyda się również w plenerze.
Mam nadzieję że uda mi się kogoś zachęcić do spróbowania swoich sił w fotografii przedmiotu, co powinno przynieść ogrom zabawy.
Artykuł został napisany przez użytkownika snapshot w ramach konkursu Użytkownicy o fotografii.
25.01.2019 15:54
Wielkie gratulacje Damian!
Kolejny raz pokazałeś, że fotografia to Twoja prawdziwa pasja.
Dobrze napisany artykuł, dobre zdjęcia. Brawo TY! :)