W grudniu zeszłego roku minęło 40 lat od skonstruowania prototypu przenośnego aparatu cyfrowego. Pierwszy kompaktowy aparat wyprodukowano w 1990 roku. Dziś zaledwie 25 lat później niemal każdy ma aparat cyfrowy i chętnie nim robi zdjęcia. Historia fotografii cyfrowej biegnie tak szybko, że aparaty mające zaledwie 20 lat to już prawdziwe zabytki. O tym jak wyglądały i co w sobie kryły można się przekonać odwiedzając Muzeum Techniki.
Historia amatorskiej fotografii cyfrowej datuje się od 1990 roku, kiedy to pojawiły się na rynku pierwsze aparaty. Jak można się spodziewać urządzenia te były bardzo drogie i niedostępne szerszej grupie ludzi. Z biegiem czasu aparaty taniały i stawały się coraz bardziej popularne. W 2000 roku zdjęcia cyfrowe stanowiły zaledwie 1% wszystkich amatorskich zdjęć. Zaledwie 10 lat później – odsetek ten wzrósł do 99%. Dziś już mało kto robi zdjęcia na kliszach i wywołuje je w zakładzie fotograficznym. Skończyła się era utrwalania obrazu srebrem, a zaczęła się era „Obliczania Obrazu”.
Z okazji jubileuszu 40-lecia powstania prototypu aparatu cyfrowego, Muzeum Techniki NOT zorganizowało wystawę, na której znalazły się aparaty cyfrowe pochodzące z Muzeum Ziemi Sejneńskie będącego w posiadaniu największej kolekcji tych urządzeń w Polsce. Można tu zobaczyć jak wyglądały i w jaki sposób działały aparaty z lat 1995 – 2005. Choć z naszego punktu widzenia są one jeszcze stosunkowo nowym sprzętem, ze względu na rozwój techniki to prawdziwe zabytki. Każdy, kto choć trochę interesuje się fotografią powinien zajrzeć na tę wystawę. Trzeba się pospieszyć, ponieważ jest czynna jedynie do końca lutego 2016 roku.
Kurator wystawy: Witold Tchórzewski
http://mtip.pl/
http://www.fotopolis.pl/n/21734/Aparaty-cyfrowe-sprzed-20-lat-na-wystawie-w-Muzeum-Techniki/
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!
Zaloguj się